In Management Team, een bekend Nederlands blad, las ik over Intelenet. Dit business process outsourcing (bpo)-bedrijf begon tien jaar geleden met veertig werknemers en heeft er nu 42.000. Het meeste werk dat naar India verplaatst wordt, komt uit de Verenigde Staten. Ze doen dingen dus anders dan wij.
Die Indiase bedrijven kunnen zo snel groeien omdat er mensen beschikbaar zijn. Infosys begon 25 jaar geleden met tien mensen en heeft nu meer dan honderdduizend mensen in dienst. Zulke verhalen zouden niet mogelijk zijn in Europa. Maar het werk moet er ook zijn. Blijkbaar outsourced de VS veel meer dan wij Europeanen. Als we het in Nederland over een groot softwarebedrijf hebben, heeft dat bedrijf ongeveer honderd man in dienst. In de outsourcingindustrie heeft een groot bedrijf in Oost-Europa niet meer dan duizend werknemers. Dus wat doen de Amerikanen anders?
* Een voor de hand liggende reden is de taal. Ze kunnen mensen in India veel werk laten doen omdat ze dezelfde taal spreken.
* Het kan ook de opportunistische manier van denken van de Amerikanen zijn. Als ze een handelsmogelijkheid zien, gaan ze daar ook voor. Zijn wij Europeanen te conservatief?
* Heeft het met geld te maken? Ik denk dat de salarissen in West-Europa ongeveer hetzelfde of hoger zijn dan in de VS, dus ik kan me haast niet voorstellen dat er voor ons niet genoeg prikkels zijn.
* Beschikbaarheid van mensen? In de VS is de werkloosheid bijna 10 procent terwijl het in veel Noord-Europese landen ongeveer 5 procent is.
Beste lezers, het zou interessant zijn om de meningen van Amerikanen en Europeanen te horen. Wat denkt u dat de verschillen zijn bij onze plannen van aanpak?